• 24 ore muresene
  • Radio Son
  • Stii TV
18.12.2015 11:36 Age: 26 days

Fotbal: ASA Târgu Mureş s-a calificat în semifinalele Cupei României Timişoreana

Stii TV

ASA Târgu Mureş s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe ACS Poli Timişoara, marţi seara, cu scorul de 7-6 la loviturile de departajare.
“După 90 de minute de joc, scorul a fost 1-1, golurile fiind înscrise de Elek, în minutul 24 şi Saşa Balic, în minutul 80, rezultat păstrat şi după 120 de minute. Au urmat 7 serii de lovituri de la 11 metri, singurul care a ratat fiind timişoreanul Artean, chiar ultima execuţie. Pentru ASA au transformat loviturile de departajare:  Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic şi Manolov. Nu au fost singurele momente tensionate de pe stadionul Dan Păltinişanu. În minutul 35, Stăncioiu a apărat penalty-ul executat de Hernandez, după un henţ în careu comis de Velayos. Iar în primul minut al prelungirilor, din timpul regulamentar, Brandan a fost eliminat de pe teren, după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben.Fără 7 jucători, toţi accidentaţi (Balaur, Bejan, Mureşan, L. Pedro, Jazvic, Ndoye şi Voiculeţ), Cristiano Bergodi a fost nevoit să improvizeze în 11-le de start, în special în zona centrală a apărării, cu Balic în postură de fundaş central, ultima dată când acesta a evoluat în această poziţie fiind returul cu St. Etienne, din Europa League. Chiar şi aşa, prima ocazie importantă aparţine formaţiei noastre, excelenta centrare trimisă de Brandan, fiind reluată pe lângă poartă de Costa. În minutul 24, Axente pierde o minge în jumătatea adversă şi, din 3 pase, Elek ajunge singur cu Stăncioiu şi înscrie cu un şut la colţul lung: 1-0. Greşelile în lanţ continuă şi, în minutul 35, tot de la o minge pierdută de Axente, gazdele ajung în careul nostru, iar centralul dictează penalty la un henţ comis de Velayos. Execută Hernandez, iar Stăncioiu scoate excelent, păstrând diferenţa de un gol.Partea a doua debutează cu bara lui Axente, din minutul 47. Au urmat şi alte bune oportunităţi, ratate de Gorobsov, Gonzalez şi Costa. Până la urmă, presiunea din ultimele 20 de minute se concretizează şi pe tabelă. Brandan centrează în mijlocul careului, de unde Balic înscrie cu o lovitură de cap. Roş-albaştrii au dat impresia că, după un joc în care nu au excelat, puteau obţine calificarea pe finalul timpului regulamentar. Brandan primeşte însă cel de-al doilea cartonaş galben şi este eliminat, lucru care îi face pe timişoreni să iasă din corzi.În prima repriză a prelungirilor, Stăncioiu a avut două intervenţii excelente la reluările adversarilor, păstrând scorul egal. Pe final, ambele echipe erau terminate din punct de vedere fizic, Costa şi Golanski acuzând accidentări, ultimul fiind şi înlocuit cu 5 minute înainte de minutul 120.Echipa calificată în semifinale s-a decis la penalty-uri. După prima serie de câte 5 lovituri, scorul era egal 5-5. Au transformat pentru gazde Elek, Curtean, Llorente, Sarmov şi Melinte, iar pentru ASA, Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza şi Romario. Chiar la prima execuţie a celor de la Poli, mingea a lovit transversala şi a intrat în poartă după ce l-a lovit în spate pe Stăncioiu.A urmat Balic, cu o execuţie sigură şi D. Popescu de la gazde. Cea de-a 13-a lovitură a fost cu noroc pentru Manolov, care a înscris cu un şut puternic, plasat. Stăncioiu o califică pe ASA, după ce scoate şutul trimis de Artean”, se arată în cronica partidei, postată pe site-ul clubului târgumureşean.Pentru ASA urmează ultimul joc al anului, duminică, 20 decembrie, la Ploieşti, cu Petrolul, în etapa a XXIII-a a Ligii 1 Orange.A.M.G.Sursa: ASA Târgu-Mureş FOTO: www.mondonews.ro